Przyjadą znakomici artyści na światowym poziomie, by wypełnić przepiękną bazylikę w Kobyłce nadzwyczajną i nadzwyczajnie różnorodną muzyką. Wydarzenie zachwyca lokalną widownię i od 15 już lat rozsławia powiat wołomiński i Kobyłkę jako miasto festiwalowe. Na jubileuszową 15tą edycję w 2022 roku zawitają artyści z Włoch, Polski, Chin i Korei Południowej. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Starosta Wołomiński Adam Lubiak i Burmistrz Miasta Kobyłka Edyta Zbieć.
27 czerwca, w poniedziałek o 19.00 rozpocznie się 15. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów. Po dwóch edycjach w obostrzeniach planowany jest festiwal „jak za starych czasów” – wszyscy są zaproszeni do bazyliki, nie jest prowadzona rezerwacja miejsc na wejściówki (co było jednym z wielu pandemicznych obowiązków organizatorów).
Pomysł tego festiwalu zrodził się latem 2007r. Powstał z zachwytu dla znakomitej muzyki i sztuki, ale także dla urody bazyliki Świętej Trójcy w Kobyłce. Pragnienie przerodziło się w działanie i tak, w maju 2008r. dzieło ukazało się światu – odbył się I Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów. Jego misją od początku istnienia jest upowszechnianie znakomitych interpretacji wielu gatunków i stylów muzyki. Usłyszeć tu można muzykę od renesansowej po jazz, a kluczem doboru artystów była i pozostaje wybitna osobowość artystyczna.
Podczas pierwszej edycji festiwal nazywany był w prasie „najważniejszym wydarzeniem od dziesięcioleci” i „centrum kulturalnej Europy”. Do dziś artykuły na temat festiwalu osiągnęły nakład kilku milionów egzemplarzy. Obecnie jednym z najważniejszych czynników które rozsławiają to wydarzenie jest nadzwyczajna atmosfera koncertów, zachwycająca nie tylko widownię, ale także przybywających na festiwal artystów. Wielu z nich- choć koncertowali w najznamienitszych salach koncertowych świata- to po koncercie na tym Festiwalu mówi „to mój najlepszy koncert w życiu”, a czyni to właśnie wspaniała festiwalowa atmosfera i publiczność.
Wstęp na koncerty jest niebiletowany. Tegoroczny Festiwal jest dofinansowany ze środków Miasta Kobyłka, Powiatu Wołomińskiego i Województwa Mazowieckiego, wspierany przez Yamaha, oraz promowany przez RMF Classic i wwl24. Minione 14 edycji obejrzało ponad 45 tys ludzi.
Twórczynią i wieloletnim dyrektorem Festiwalu jest Anna Szarek, wiolonczelistka, ale przede wszystkim miłośniczka muzyki i sztuki. Wyróżniona odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej i wieloma nagrodami artystycznymi – zaprasza na koncerty wszystkie pokolenia, by dzielić się zachwycającą muzyką.
Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
Miejsce: Bazylika Świętej Trójcy ul. Kościelna 2, Kobyłka
27.06 Poniedziałek, g.19.00 INAUGURACJA FESTIWALU. Festiwal zainaugurują Włosi w muzyce francuskiego Baroku. ACCADEMIA STRUMENTALE ITALIANA z Patrizią Marisaldi przy klawesynie grac będą ostatnią instrumentalną księgę muzyczną Rameau. To piękna żywa barokowa muzyka. Wystąpią: Patrizia Marisaldi – Klawesyn, Chiara Zanisi – skrzypce barokowe, Luigi Lupo flet travesrso, Alberto Rasi – viola dla gamba. Artyści zdobyli dziesiątki prestiżowych nagród muzycznych.
Mistrzowie stylu grać będą cudowne dzieła francuskiego baroku, ostatnią instrumentalną księgę Rameau. Jakkolwiek to poważnie brzmi – to po prostu cudowna, lekka, wirtuozowska muzyka. A że francuska – to i z natury wytworna Na klawesyn, skrzypce barokowe, flet traverso i violę da gamba.
Ci Artyści nagrali łącznie kilkaset płyt z największymi zespołami świata! Zagrają w Kobyłce:
PATRIZIA MARISALDI – nagrywała koncerty klawesynowe z Amsterdam Baroque pod dyrekcją samego Tona Koopmana, którego jest absolwentką! Obecnie jest profesorem i kierownikiem katedry konserwatorium w Vicenzy!
CHIARA ZANISI nagrywała z Il Giardino Armonico, Il Pomo d’Oro, I Barocchisti Diego Fasolisa, Les Musiciens du Prince Cecilii Bartoli, La Risonanza Fabio Bonizzoniego, Il Canto di Orfeo Gianluci Capuano, La Divina Armonia Lorenza Ghielmiego i z orkiestrą Teatru alla Scala di Milano ! Była koncertmistrzem Europejskiej Orkiestry Barokowej Unii Europejskiej!
LUIGI LUPO – flecista i naukowiec – to On we Florencji, w Studium for Selected Editions dbał o publikację wielu pierwszych wydań światowych! Nagrywa dla wytwórni Virgin Classic, EMI Classic, Deutsche Harmonia Mundi, Naxos, Stradivarius, Brilliant Classic!
ALBERTO RASI – wychowanek Jordiego Savalla i Ariane Maurette, uznany gambista, profesor uniwersytetu muzycznego w Weronie, zdobywca Midem Classical Award i wielu innych wyróżnień! A od 1992r dyrektor artystyczny Accademii.
WSTĘP WOLNY
WSTĘP DO BAZYLIKI – BEZ OGRANICZEŃ, nie ma rezerwacji
27.06 poniedziałek, g 19.00
KOBYŁKA, Bazylika Świętej Trójcy ul.Kościelna 2
DOKŁADNY PROGRAM KONCERTU: https://perlabaroku.pl/fes…/academia-strumentale-italiana/
Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Adama Lubiaka – Starosty Wołomińskiego i Edyty Zbieć -Burmistrz Miasta Kobyłka
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Kobyłka, Powiatu Wołomińskiego i Województwa Mazowieckiego.
Więcej» https://perlabaroku.pl/festiwal-2022/academia-strumentale-italiana/
28.06 Wtorek, g.19.00 KACPER DWORNICZAK – Mistrzowski recital gitarowy. Zachwycający program w którym Bach spotka Piaf, a Fernando Sor zabrzmi obok Patha Metheny’ego . Kacper Dworniczak jest laureatem ponad 40 krajowych i Międzynarodowych konkursów.
Więcej» https://perlabaroku.pl/festiwal-2022/kacper-dworniczak/
29.06 Środa, g.19.00 „BURSZTYNOWY JEDWAB” MARIA POMIANOWSKA I MINGJIE YU.
Projekt prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu to spotkanie dwóch odległych kultur muzycznych. Podróż wyobraźni w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wieczór pełen opowieści, niezwykłej muzyki i instrumentów.
Więcej» https://perlabaroku.pl/festiwal-2022/maria-pomianowska-mingjie-yu/
30.06 Czwartek, g.19.00 HYUK LEE – RECITAL FORTEPIANOWY FINALISTY KONKURSU CHOPINOWSKIEGO 2021
Występował m.in. w salach im. Dvořáka i Smetany w Pradze, w Filharmonii Warszawskiej, Salle Cortot w Paryżu, Muziekgebouw w Eindhoven, Tivoli Vredenburg w Utrechcie, Kioi Hall w Tokio. Recital zacznie się od Bacha, ale wypełnią go wspaniałe wykonania utworów Fryderyka Chopina, zwieńczone Andante Spianato i Wielkim Polonezem Brillante op.22.
Więcej» https://perlabaroku.pl/festiwal-2022/hyuk-lee/