Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. To również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie – aby było z czego dożynkowy chleb upiec i aby go sprawiedliwie podzielić.
Tegoroczne Święto Plonów odbyło się w Strachówce 8 września 2018 r. Rozpoczęto tradycyjnie od Mszy św. odprawionej w kościele p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Strachówce przez ks. Mieczysława Jerzaka w trakcie której poświęcone zostały wieńce dożynkowe i tegoroczne płody rolne. Następnie korowód dożynkowy z wieńcami został poprowadzony przez księdza Mieczysława Jerzaka, wójta Piotra Orzechowskiego i radną powiatową Magdalenę Suchenek na plac przy urzędzie gminy. Na scenie udekorowanej belami słomy postawiono wieńce dożynkowe wykonane przez: Koło Gospodyń Wiejskich z Jadwisina, Koło Gospodyń Wiejskich z Równego, Koło Gospodyń Wiejskich ze Strachówki i Sołectwo Borucza.
Uroczystość rozpoczął wójt – gospodarz dożynek, który powitał wszystkich i złożył podziękowania rolnikom za ich codzienny trud. Potem na ręce wójta tradycyjne chleby dożynkowe złożyły: Pani Hanna Wronka, Pani Edyta Przybysz, Pani Henryka Łopata i Panie Henryka Sycik i Maria Górska.
Pani Krystyna Ołdak odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego.
Kolejnym punktem uroczystości były występy artystyczne Kół Gospodyń Wiejskich z Jadwisina, Równego i Strachówki. Po nich rozpoczęto dzielenie chleba, który krojono i smarowano pysznym smalcem przygotowanym przez gospodynie z Jadwisina Równego Boruczy i Strachówki. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały także stoiska z lokalną gastronomią a w nich: pyzy, pierogi i bigos.
Ze swoim stoiskiem prezentowały się także panie z KRUS w Wołominie.
Na dzieci czekało wesołe miasteczko a dla dorosłych loteria przygotowana przez OSP ze Strachówki.
O 18.00 rozpoczęto rozdawanie nagród dla uczestników konkursu przeprowadzonego przez przedstawicielki KRUS w Wołominie. Następnie losowano nagrody przygotowane przez OSP w Strachówce. Nagrodę główną – rower Kross wygrał mieszkaniec Rozalina.
W trakcie losowania nagród zawitali do nas wyjątkowi goście: Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Bożena Żelazowska oraz Starosta Powiatu Wołomińskiego Pan Kazimierz Rakowski. Wizyta Pani Bożeny Żelazowskiej związana była z niecodziennym wydarzeniem, gdyż uhonorowała ona Medalem Pro Masovia 2 osoby: wójta gminy Pana Piotra Orzechowskiego za jego zaangażowanie w kulturę regionu oraz rozwój swojej małej ojczyzny oraz radną powiatową Panią Magdalenę Suchenek za całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Pan Kazimierz w krótkim przemówieniu zwrócił uwagę na zasługi Pani Suchenek, dzięki której m.in. w gminie Strachówka wykonano rekordową liczbę 13,5 kilometra nakładki bitumicznej.
Wieczorną część artystyczną rozpoczął zespół START, którego liderem jest Andrzej Leszczyński, pochodzący z pobliskiego Rozalina. Zespół miał niełatwe zadanie, gdyż zagrać dla swoich znajomych jest dużo trudniej, ale panowie nie zawiedli swojej publiczności. Występ był bardzo udany, a Andrzej Leszczyński świetnie sobie radził na scenie.
Następnie rozbawioną publiczność powitała NASTJA – urocza wokalistka z pięknymi tancerkami Olą i Oliwią. Dziewczyny mocno podgrzały atmosferę wieczoru i porwały publiczność do tańca. Nie obyło się oczywiście bez bisu. Potem już muzyką zajął się niezawodny DJ Mirek, który tradycyjnie grał dłużej niż to było zaplanowane. Ale to tylko dowód na to, że w Strachówce są udane imprezy nawet jeśli pogoda płata figle.
Impreza finansowana była przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Gminę Strachówka.
Za pomoc w organizacji dożynek składamy wielkie podziękowania firmom:
ANPOL Krzysztof Kaczorowski
STANBUD Stanisław Koc
INSTAL-BUD Szczepan Mielczarczyk
ZAKŁAD USŁUG WODNO-KANALIZACYJNYCH I C.O. Dariusz Bartczak
CENTRUM – Centrum Medyczno-Diagnostyczne
SKLEP WIELOBRANŻOWY Ewa Matejak
ORZECH – Wojciech Orzechowski
Dziękujemy także Panu Grzegorzowi Zastawnemu i jego rodzinie za dostarczenie bel ze słomą.