Pokaz filmu pt. „Zaginione Urzecze”
2️⃣4️⃣ kwietnia o godzinie 19:00 🕖 zapraszamy do Centrum Aktywności Wołomin – Stara Elektrownia 💡 na projekcję filmu 📽 pt. „Zaginione Urzecze”.
⚠️ Pokaz będzie połączony z panelem dyskusyjnym, w którym weźmie udział reżyser 🎬 filmu Adam Rogala.
👉 Jest to opowieść o ludziach, którzy zaginęli, potomkach Olendrów, którzy zamieszkiwali tereny nadwiślańskie, o regionie „mlekiem i miodem płynącym”, o życiu w zgodzie z naturą. Film oprócz przepięknych zdjęć i ciekawych opowieści ilustruje wspaniała muzyka „Kapeli ze Wsi Warszawa”- zespołu zafascynowanego m.in. regionem nadwiślańskim.
👉 „Olędrzy to fascynujący innowatorzy, którzy w XVII wieku przybyli z Fryzji i Niderlandów na tereny dzisiejszej warszawskiej Saskiej Kępy. Zręczni melioranci pustek, czyli nadwiślańskich zadrzewionych nieużytków, żyli w urzekającej symbiozie z przyrodą. Dobrzy gospodarze wykorzystywali żyzne mady nanoszone przez Wisłę w czasie powodzi. Tu na ziemiach nazwanych Urzeczem uprawiali pola, które rodziły bogate plony. Smakowite warzywa, owoce, obfite w kłosy zboża. Dzięki nim region stał się spichlerzem Warszawy.
👉 Stąd płynął do stolicy budulec: piasek, żwir i kamienie. Mieszkańcy Warszawy i Mazowsza, kiedy słyszą o Urzeczu, reagują niedowierzaniem. Region? kilometry kilka kilometrów od Pałacu Kultury i Nauki? Jak to możliwe, że Olędrzy tak wytrwale znosili powodzie, które często zabierały im całe majątki? Na Urzeczu nie ma już dziś gospodarzy olędrów. Nie spotkasz ich spacerując albo jeżdżąc wzdłuż brzegu Wisły na rowerze. Nie ma już ich wzorcowych gospodarstw ułożonych równolegle do nurtu karmiącej i żywiołowej rzeki. Opuścili je tuż przed ofensywą Armii Czerwonej w 1945 roku. I już nigdy na Urzecze nie wrócili…” (opis filmu na 18. Festiwalu Docs Against Gravity)
⚠️ WSTĘP WOLNY po okazaniu wejściówki.
ℹ️ Wejściówki dostępne od piątku 19 kwietnia w pokoju nr 15.
https://www.facebook.com/events/390052637280469/