Gmina Marki

Marki prawa miejskie uzyskały w 1967 roku.Miasto położone jest w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w aglomeracji warszawskiej.Obecnie Marki liczą ponad 35 tysięcy zameldowanych mieszkańców.

Dziedzictwo historyczne

Historia

Pierwsze wzmianki o naszym terenie znajdują się już w dokumentach z XVI wieku. Można w nich przeczytać, o dwóch młynach, które zbudowano na rzece Długiej. Po raz pierwszy nazwa Marki pojawiła się na początku XVII w. w dokumentach Metryki Koronnej. Dobrym źródłem są też dokumenty kartograficzne. Najstarsza mapa z nazwą Marki pochodzi z 1766 r. Wieś wzięła nazwę od nazwiska pierwszych osadników – Manków lub Marków. W 1827 r. zamieszkiwało ją 414 mieszkańców w 70 domach. I tak było do początku lat 80. XIX wieku. Wówczas w Markach pojawili się bracia Edward i John Briggsowie oraz Ernest Posselt. Wybrali naszą miejscowość na lokalizację fabryki przędzalniczej, która stała się kołem zamachowym rozwoju miasta. Dzięki tej inwestycji powstały m.in. osiedle robotnicze (czyli kamienice), kolejka wąskotorowa (zlikwidowana w latach 70. poprzedniego stulecia) i kościół św. Izydora. Pod koniec XIX w. Marki liczyły około 10 tysięcy mieszkańców i były jednym z najpotężniejszych ośrodków przemysłowych w zaborze rosyjskim. Po drugiej wojnie światowej, zyskiwało na znaczeniu także rzemiosło, które stanowiło zaplecze dla warszawskiego rynku. W 1967 r. Od końca XX wieku jesteśmy świadkami intensywnego rozwoju mieszkalnictwa.

Zabytki

Pałacyk, Fabryka i Park Briggsów – Pałacyk Briggsów usytuowano na skraju założonego w stylu angielskim parku nieopodal rzeczki Długiej. Jego projektantem był architekt Antoni Beill. Po II wojnie światowej umieszczono tu Zasadniczą Szkołę Zawodową Kinooperatorów, która funkcjonowała do 1977 r. Obecnie mieści się tu liceum. Projekt zabudowań fabrycznych stworzył natomiast znany warszawski architekt Edward Lilpop. W pierwszych miesiącach 1884 r. ruszyła produkcja wełnianej przędzy czesankowej. Obecnie w budynkach pofabrycznych mieszczą się magazyny. Do zabudowań fabrycznych zaliczano także osiedle robotnicze, które powstało z myślą o rosnącej liczbie zatrudnionych osób w fabryce. Dziś mieszczą się tam mieszkania, którymi dysponuje Urząd Miasta Marki. Obecnie w Parku Miejskim organizowane są atrakcje dla Mieszkańców.

Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli – Świątynia powstała w latach 1928-31 według projektu Feliksa Michalskiego. Jest pierwszym kościołem w Polsce pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Według znalezionych informacji parafia liczy obecnie około 4000 wiernych.

Kościół pod wezwaniem św. Izydora Oracza – Kościół zaprojektował architekt Jan Hinz. Zbudowany w latach 1899 – 1903. Do wzniesienie świątyni mocno przyczyniła się rodzina Briggsów oraz Ernest Posselt

Czerwony Dwór – do „Czerwonego Dworu” wiedzie malownicza uliczka Kasztanowa, wzdłuż której rosną kasztanowce. Na terenie posiadłości mieści się wiekowy park sosnowy. Dwór swoją nazwę wziął od koloru cegły, z której został wzniesiony. Obecnie jest ona otynkowana, a budynek należy do  Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W 1911 roku zmarł tu Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – litewski malarz, poeta i kompozytor. W czasie Bitwy Warszawskiej 1920 roku Czerwony Dwór pełnił funkcję szpitala polowego.

Pomniki pamięci patriotycznej

Pomniki

  • Pomnik Rozstrzelanych Mieszkańców Marek i Zielonki – nad jeziorem Czarnym „Kruczkiem”
  • Pomnik Dziesięciu Powieszonych – Skwer Pamięci Narodowej przy al. Marsz. J. Piłsudskiego, pomiędzy ul. Paderewskiego i ul. Fabryczną
  • Pomnik Żołnierzy 1920 roku – cmentarz parafialny przy ul. Bandrurskiego
  • Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu „Celków” w Strudze – Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego, nieopodal skrzyżowania dróg Warszawa—Białystok i Rembertów—Nieporęt.
  • Tablice upamiętniające napaść ZSRR na Polskę – kaplica przy ul. Ząbkowskiej 54b

 

Pochodzenie nazwy

Wieś wzięła nazwę od nazwiska pierwszych osadników – Manków lub Marków.

Środowisko przyrodnicze

Walory przyrodnicze

Powierzchnia lasów na terenie Miasta Marki wynosi 881,79 ha, co stanowi 33,7% całej powierzchni gminy.

Rzeka Długa – swoje źródło ma na północ od Mińska Mazowieckiego. Jej długość to ok 47 km. Przepływa przez Halinów, Okuniew, Ossów, Zielonkę i Marki. Wpada do Kanału Żerańskiego na warszawskiej Białołęce. W Markach przepływa między innymi przez park miejski Briggsów. Obecnie wzdłuż rzeki od parku w kierunki Zielonki prowadzi ścieżka rowerowa.

Jezioro Czarne „Kruczek” – płytkie jezioro borowinowe,  o powierzchni prawie 3ha. Obecnie zbiornik ulega systematycznemu wysychaniu. Podczas II wojny światowej rozstrzelani zostali przez hitlerowców mieszkańcy Marek i Zielonki. Wydarzenie to upamiętnia pomnik znajdujący się nieopodal.

Rzeka Czarna – przepływa przez powiat legionowski i powiat wołomiński. Swoje ujście ma w Kanale Żerańskim. W rzece występują bobry.

Rezerwaty

Rezerwat „Horowe Bagno” – utworzony został w 1988 roku. Jest to rezerwat torfowiskowy. Według znalezionych danych jego powierzchnia to ok 44ha. Na terenie rezerwatu znajdują się jeziorka torfowiskowe oraz zarastające oczka wodne. W pobliżu bagna położona jest Horowa Góra –wzniesienie mające 109m n.p.m.). Występują tu rzadkie gatunki roślin jak na przykład rosiczka okrągłolistna czy brzoza czarna. Na terenie rezerwatu możemy spotkać liczne gatunki żab, zaskrońca, jaszczurkę, żmiję zygzakowatą a także większe zwierzęta takie jak dziki, sarny czy nawet łosie.

Rezerwat „Łęgi Czarnej Strugi” – rezerwat ten został utworzony 15 grudnia 1980 roku. Ochronie podlegają tu ok 80 – letnie drzewostany, w których skład wchodzą wiązy szypułkowe, jesiony i olchy. Początkowo powierzchnia rezerwatu obejmowała ok 39,53 ha. W 2016 roku powierzchnia rezerwatu została zmieniona do 38,16 ha. Możemy spotkać tu liczne gatunki ptaków, dziki, sarny a także łosie. Rezerwat jest ostoją dla rzadko występujących gatunków roślin takich jak wawrzynek wilczełyko i jaskier kosmaty oraz zwierząt bobra europejskiego, kumaka nizinnego i traszki grzebienistej.

Pomniki przyrody

Na terenie miasta znajduje się wiele drzew, które są objęte opieką konserwatorską i są wpisane na listę pomników przyrody. Lista ta obejmuje 11 pozycji, w tym także grupy drzew. Na liście znajduje się także Dąb Gajosa, który wart jest uwagi.

„Dąb Gajosa” – dąb szypułkowy. Według znalezionych informacji największy dąb w Markach. Ma aż 510 cm w obwodzie. Dąb Gajosa jest najstarszym drzewem w Markach. Liczy około 350 lat. Wysokość drzewa to około 23 metry. Z drzewem związanych jest kilka wydarzeń historycznych. Jednym z nich jest wykop, wykonany w korzeniach dębu podczas II wojny światowej. Schronienie w tej niewielkiej zamaskowanej ziemiance znalazło kilku Żydów.

Dostępność komunikacyjna

Komunikacja

Aleja Piłsudskiego jest obecnie podstawową (choć już nie jedyną) trasą ruchu autobusów komunikacji miejskiej. To tutaj znajdziecie przystanki czterech dziennych linii, obsługiwanych przez Zarząd Transportu Miejskiego. Trzy z nich dojeżdżają do stacji Metra Trocka, skąd podziemną kolejką można dojechać na Pragę i do centrum Warszawy. A więc po kolei:

Linie zwykłe (jeżdżą siedem dni w tygodniu od rana do wieczora)
– 140 jeździ z pętli w Czarnej Strudze przez Legionową i Aleję Piłsudskiego do Metra Trocka
– 240 jeździ z pętli przy ul. Dużej przez Aleję Piłsudskiego, Sosnową – Kościuszki na warszawski Żerań
– 738 jeździ z Radzymina przez Aleję Piłsudskiego do Metra Trocka
Linia okresowa (w dni powszednie rano i po południu)
– 340 jeździ z pętli przy ul. Dużej przez Aleję Piłsudskiego do Metra Trocka.

Linia nocna
N61 – jeździ z Czarnej Strugi na Dworzec Centralny

Oprócz czterech głównych linii autobusowych mamy w Markach również cztery linie strefowe uzupełniające. Są to niebieskie pojazdy oznaczone literą L. Co do zasady – łączą one podwarszawskie miejscowości, a jedna z pętli znajduje się w naszym mieście. Co ważne – wszystkie wjeżdżają w boczne ulice naszego miasta.

Linie strefowe uzupełniające
L33 – jedzie z Legionowa, jego marecka trasa prowadzi przez Czarną Strugę, Aleję Piłsudskiego, Słoneczną, Okólną, Bandurskiego do cmentarza w Markach. Kursuje w dni powszednie.
L40 – jedzie z Wołomina, przez Kobyłkę, Nadmę, jego trasa prowadzi przez Aleję Piłsudskiego, Pomnikową, Grunwaldzką, Okólną, Słoneczną, ponownie Aleję Piłsudskiego, Bandurskiego, aż do cmentarza w Markach. Kursuje siedem dni w tygodniu.
L43 – jedzie z Zielonki do Centrum Handlowego M1. Jego trasa prowadzi przez Fabryczną i Aleję Piłsudskiego. W niedziele i święta trasa skrócona do odcinka Fabryczna (Marki) – 11 listopada (Zielonka)
L45 – jedzie z Dąbkowizny, jego trasa w Markach prowadzi przez Aleję Piłsudskiego, Pomnikową, Grunwaldzką, Okólną, Słoneczną, ponownie Aleją Piłsudskiego do Centrum Handlowego M1. Kursuje siedem dni w tygodniu.
L46 – jedzie z Zielonki do Centrum Handlowego M1. Jego trasa prowadzi przez Lisa Kuli i Aleję Piłsudskiego. W niedziele i święta trasa skrócona do odcinka Fabryczna (Marki) – 11 listopada (Zielonka).

Uwaga! Linie strefowe uzupełniające jeżdżą rzadziej niż linie zwykłe i okresowe.

Środowisko społeczne

Instytucje kultury i sportu

Instytucje kultury:

Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego – budynek został wzniesiony około 1890 roku, a od 1984 roku mieści się tutaj siedziba MOK-u. Celem Mareckiego Ośrodka Kultury jest rozpowszechnianie kultury i sztuki poprzez organizowanie między innymi wystaw oraz zajęć dla różnych grup wiekowych. Swoją siedzibę ma tutaj Klub Seniora.

Mareckie Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne – obiekt oddany do użytku w 2019 roku. W jego skład poza szkoła wchodzą biblioteka, sala sportowa, koncertowa, kompleks boisk, basen, w tym strefa SPA oraz miasteczko ruchu drogowego. Budynek jako jedyna nieruchomość użytku publicznego w Polsce został wybudowany w tak energooszczędnym standardzie, wyposażony między innymi w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy dach bagienny. W obiekcie MCER odbywają się zajęcia sportowe, rekreacyjne i kulturalne. Informacje o zajęciach można znaleźć na stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeniowej w hallu głównym.

Centrum Aktywności Fabryczna 3 – jest miejscem spotkań mieszkańców i organizacji pozarządowych z naszego miasta. Otwarte zostało w maju 2018 roku. Działalność CAF3 skierowana jest do różnych grup wiekowych. Organizowane są tu między innymi seanse filmowe, warsztaty kulinarne czy spotkania dla rodzin z dziećmi. Do dyspozycji mieszkańców są:

  • Granatowa Fabryka Iluzji – sala kinowo/wykładowa z nagłośnieniem, ekranem i projektorem multimedialnym. Istnieje możliwość połączenia z salą rekreacyjną.
  • Czerwona Fabryka Zabawy – sala rekreacyjno – wypoczynkowa
  • Żółta Fabryka Łakoci – nowoczesna, w pełni wyposażona kuchnia,
  • Hol – dwa stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Bookcrossing.

Gastronomia

Lista lokali gastronomicznych
  • I To Sushi – kuchnia japońska, sushi, przystawki oraz zupy kuchni japońskiej i koreańskiej
    www.itosushi.pl, tel. 885 656 588
    Marki, ul. Małachowskiego 12
  • Pełną Gębą – kuchnia włoska, pizza, makarony, naleśniki
    www.pelnageba.pl, tel. 22 743 47 97
    Marki, al. Piłsudskiego 143
  • Bella Napoli – kuchnia włoska, pizza, pasty, calzone, ravioli, desery
    www.bellanapoli.com.pl, tel. 22 814 03 78
    Marki, ul. Kościuszki 38a
  • Akana Sushi – kuchnia japońska, sushi
    www.akanasushi.pl, tel. 503 308 309
    Marki, ul. Kościuszki 38
  • Da Grasso – kuchnia włoska, pizza, lasagne
    www.dagrasso.pl, tel. 572 669 290
    Marki, Piłsudskiego 125
  • Kemer Kebab – kuchnia turecka, kebab
    www.kemerkebab.pl  tel. 533 888 839
    Marki, Al. Piłsudskiego 200
  • Karczma u Bociana – obiady domowe, kuchnia polska
    Marki ul. Jutrzenki 2, tel. 609 625 755
  • Pizzeria Rucola – pizza, pasty, sałatki, pyszna lemoniada
    www.pizzeriamarki.pl, tel 22 243 34 84
    Marki, ul. Ząbkowska 21d
  • Sepia Restaurant – nowoczesna kuchnia międzynarodowa
    www.sepiarestaurant.pl, tel. 501 282 479
    Marki, ul. Kręta 1a
  • Imbir kebab & pizza – kuchnia turecka oraz włoska
    www.imbirkebab.pl, tel. 22675 73 40, 881 719 066
    Marki, Al. Piłsudskiego 104


Baza noclegowa
Lista obiektów

Restauracja i Hotel Mistral
Marki, ul. Słoneczna 1
tel. 22 781 27 54

Hotel Tenis House
Marki, Al. Piłsudskiego 117
tel. 725 072 656

Hotel Mark
Marki, Al. Piłsudskiego 273
tel. 603 205 079

Centrum Konferencyjne Sułtan
Marki, Al. Piłsudskiego 217A
tel. 22 781 31 48

Hotel Salwador
al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 237, 05-270 Marki
Tel. 22 781 14 50

Organizacje i stowarzyszenia

Lista organizacji i stowarzyszeń

Na terenie miasta Marki działa wiele fundacji, stowarzyszeń oraz klubów sportowych. Niektóre z nich mają swoje siedziby w innych miastach ale działają na terenie Marek, realizując wiele wspaniałych projektów.

Fundacje

  • Fundacja Marecki Klub Kobiet z Pasją – Marki, ul. Architektów 35 – facebook/MareckiKlubKobietzPasja/
  • Fundacja Otwarte Serce – Marki, ul. Spokojna 9 – pl
  • Fundacja Rozwoju Kolor – Marki, ul. Żółkiewskiego 1 – facebook.com
  • Fundacja Nasza Bajka – Marki, ul. Duża 5d/u50 – http://nasza-bajka.org
  • Fundacja Pomocna Ręka – Marki, ul. Lisa-Kuli 7 – pomocnareka.org.pl
  • Fundacja Filii Dei – Marki, ul. Kasztanowa 21 – 784-263-110
  • Fundacja Przyjaciele Marek – Marki, ul. Radziewiczówny 16
  • Fundacja Zielone Pojęcie – Marki, ul. Żurawinowa 23b

 

Stowarzyszenia

  • Szczep Harcerski Polanie im. Króla Bolesława Chrobrego – Marki, ul. Szkolna 9 –www.facebook.com/62SHPOLANIE/
  • Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze – Marki, ul. Cisowa 4a – msg.net.pl
  • Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 14 – Marki, ul. Fabryczna 3 – marki.ompzw.pl
  • Straż Zwierząt SPCA – Marki, ul. Równa 11 – spca.pl
  • Stowarzyszenie Grupa Marki 2020 – Marki, ul. Bandurskiego 80 – marki2020.pl
  • Stowarzyszenie „Marki-Pustelnik-Struga” – Marki, ul. Ząbkowska 64 – marki-pustelnik-struga.pl
  • Stowarzyszenie „Projekt Marki” – Marki, ul. Szczęśliwa 30 – com/ProjektMarki/
  • Polski Związek Niewidomych, Koło terenowe w Wołominie – Wołomin, ul. Kościelna 43 – pzn-wolomin.cba.pl
  • Stowarzyszenie Marcin Turystycznego Klubu Rowerowego Trybik – Marki, ul. Andersa 33/153 – klubtrybik.cba.pl
  • Stowarzyszenie Struga wczoraj, dziś, jutro – Marki, ul. Turystyczna 10
  • Uniwersytet Trzeciego Wieku – Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 37
  • Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 37

 

Kluby sportowe

Uczniowski Klub Sportowy SameJudo – Ząbki, ul. Powstańców 37/241 – www.samejudo.pl

Uczniowski Klub Sportowy Sanchin – Marki, ul. Okólna 14 – www.karate-marki.pl

  • Uczniowski Klub Sportowy Struga – Marki, ul. Wczasowa 5 – marki.net.pl/uks
  • WWL Badminton Club – Marki, ul. Wspólna 31a – wwlbadminton.pl
  • Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – Marki, Odrowąża 24 – otop.org.pl
  • Uczniowski Klub Sportowy Trójka – Marki, ul. Pomnikowa 21

Straż pożarna

Lista straży pożarnych

Ochotnicza Straż Pożarna w Markach – pierwszą jednostkę ochrony przeciwpożarowej powołano w 1884 roku przy fabryce braci Briggs. W 1921 roku utworzono Ochotniczą Straż Ogniową, a po II wojnie światowej – Ochotniczą Straż Pożarną w Markach. Działalność ostatniej została zwieszona w 1991 roku. Po 22 latach, w 2013 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach została reaktywowana.

Pozostałe instytucje

Lista pozostałych instytucji

Ważne miejsca

  • Komisariat Policji w Markach – Marki, ul. Sportowa 5 – 22 781 23 20
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Markach – Marki, ul. Duża 1b – tel. 505 389 949
  • Wodociąg Marecki – Marki, ul. Żeromskiego 30 – tel. 22 781 35 32
  • Mareckie Inwestycje Miejskie – Marki, ul. Wspólna 40 – tel. 785 704 014
  • Urząd Miasta Marki – Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 95 – 22 781 10 03
  • Centrum Aktywności Fabryczna 3 – Marki, ul. Fabryczna 3 – tel. 22 781 10 03 wew. 901
  • Ośrodek Pomocy Społecznej W Markach – Marki, ul. Kościuszki 39a – tel. 22 771 30 23

– punkt 500+ – Marki, ul. Lisa-Kuli 5a

– Marecki Punkt Pomocy Dziecku i Rodzinie – Marki, ul. Lipowa 2f

  • Monitoring Miasta Marki – Marki, ul. Klonowa 7 – tel. 22 781 10 03 wew. 940
  • Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego – Marki, ul. Fabryczna 2 – 22 781 14 06
  • Zakład Usług Komunalnych – Marki, ul. Lisa-Kuli 3 – tel. 22 781 11 01
  • PSZOK Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – Marki, ul. Duża (za OSP Marki) –
  • Targowisko miejskie – Marki, ul. Paderewskiego

Przychodnie

  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Eskulap – Marki, ul. Fabryczna 1 – tel. rejestracja: 22 761 90 35, tel. rehabilitacja: 22 761 90 80
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Kardio-Med – Marki, ul. Sportowa 3 – 22 781 16 03 lub 22 781 16 05
  • Centrum Medyczne Marki – Marki, ul. Kasztanowa 8 – 674 15 53

 

Szkoły i przedszkola

  • Centrum Usług Wspólnych w Markach – Marki, ul. Klonowa 7 – tel. 22 771-37-34
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego – Marki, ul. Okólna 14 – 22 781 10 26
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Żołnierzy AK II rejonu „Celków” – Marki, ul. Szkolna 9 – 513 754 826
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920r. – Marki, ul. Pomnikowa 21 – 22 781 12 91
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Roweckiego Grota – Marki, ul. Wspólna 40-42 – 22 100 23 08
  • Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II – Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 96 – tel. 22 781 10 17 lub 22 781 12 18
  • Zespół Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia – Marki, ul. Wczasowa 5 – tel. 22 781 18 57
  • Przedszkole Miejskie nr 1 „Wesoły Skrzat” – Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 77 – tel. 22 781 14 66

– filia przy Okólnej – Marki, ul. Okólna 34

  • Przedszkole Miejskie nr 2 – Marki, ul. Duża 1a – tel. 22 781 12 89
  • Przedszkole Miejskie nr 3 „Bajkowy Świat” – Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 246
  • Przedszkole Miejskie nr 5 – Marki, ul. Wczasowa 5 – tel. 22 781 18 57
  • Biblioteka Publiczna Miasta Marki – Marki, ul. Lisa-Kuli 3 – tel. 22 781 11 44

– filia biblioteki MCER – Marki, ul. Wspólna 40-42 – tel. 22 100 23 18

– filia biblioteki w Strudze – Marki, ul. Wczasowa 5 – tel. 22 781 14 27

  • Uniwersytet Trzeciego Wieku – Marki, al. Marsz. J . Piłsudskiego 37
  • Klub Seniora – Marki, ul. Fabryczna 2

Parafie i cmentarze

  • Parafia p. w. św. Izydora Oracza – Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 93 – 22 781 10 51
  • Parafia p. w. św. Andrzeja Boboli – Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 248/252 – 22 781 14 92
  • Parafia Matki Bożej Królowej Polski – Marki, ul. Jutrzenki 26 – tel. 514 189 496
  • Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła – Marki, ul. Ząbkowska 54b – 500 396 036
  • Cmentarz parafii św. Izydora – Marki, ul. Bandurskiego
  • Cmentarz parafii św. Andrzeja Boboli – Marki, ul. Cmentarna

 

Obiekty sportowe

  • Siłownia plenerowa – Marki, ul. Turystyczna 10 (obok Archiwum miasta)
  • Siłownia plenerowa – Marki, ul. Grunwaldzka (obok zbiornika „Meksyk”)
  • Siłownia plenerowa – Marki, ul. Główna (Plac Zgody)
  • Siłownia plenerowa – Marki, ul. Stawowa
  • Siłownia plenerowa – Marki, ul. Sportowa (Park Wolontariuszy)
  • Street workout – Marki, ul. Wspólna 40-42 (tył MCER)
  • Street workout – Marki, ul. Sportowa (Park Wolontariuszy)
  • Pumptrack – Marki, ul. Okólna róg ul. Grunwaldzkiej
  • Górka saneczkowa – Marki, ul. Okólna róg ul. Grunwaldzkiej
  • Lodowisko (w sezonie zimowym) – ul. Stawowa (na terenie Orlika)
  • Mareckie Centrum Edykacyjno-Rekreacyjne – ul. Wspólna 40-42

– miasteczko ruchu drogowego

– basen i strefa SPA

  • Mareckie stacje rowerowe:

-przy pętli autobusowej – ul. Legionowa (Struga)

– róg al. Marsz. J. Piłsudskiego i ul. Legionowej

– róg al. Marsz. J. Piłsudskiego i ul. Wspólnej

– przy Urzędzie Miasta

– pod wiaduktem trasy S8

  • Mareckie boiska sportowe

– Orlik przy ul. Okólnej

– Orlik przy ul. Stawowej

– Boiska przy ul. Wczasowej

– Stadion piłkarski ul. Wspólna 40-42

Rekreacja

  • Plac miejski Park Wolontariuszy – Marki, róg ul. Sportowa i ul. Zajączka
  • Strefa relaksu – ogród zmysłów – Marki, ul. Wilcza róg ul. Sowińskiego
  • Strefa edukacji i odpoczynku na Zieleńcu – Marki, ul. Główna

Place zabaw

  • Plac zabaw – Marki, ul. Wspólna
  • Plac zabaw – Marki, ul. Cisowa róg ul. Wrzosowej
  • Plac zabaw – Marki, ul. Główna róg ul. Wiśniowej
  • Plac zabaw – Marki, ul. Grażyny
  • Plac zabaw – Marki, ul. Stawowa
  • Plac zabaw Nivea i park linowy dla dzieci – Marki, ul. Sportowa (Park Wolontariuszy)
  • Podwórko Talentów Nivea – Marki, ul. Zygmuntowska
  • Integracyjny plac zabaw przy skwerze księdza B. Markiewicza – Marki, ul. Wrzosowa

 

Placówki pocztowe

  • Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 95 – tel. 22 781 11 74
  • Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 119 – tel. 22 781 10 24
  • Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 139 – tel. 22 781 13 12
  • Marki, ul. Legionowa 1 – tel. 22 781 12 50

Banki

  • PKO Bank Polski S.A. – Marki, ul. Promienna 4b – tel. 22 761 63 65
  • Bank Pekao S.A. – Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 94 – tel. 22 781 37 20
  • Warszawski Bank Spółdzielczy WBS Bank – Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 138 – tel. 22 781 20 20
  • Millenium Partner – Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 139 – tel. 801 331 331
  • Credit Agricole Bank Polska S.A. – Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 94 – tel. 71 354 90 09

 

Poprzedni artykułGmina Kobyłka
Następny artykułGmina Poświętne