Uroczyste pięciolecie istnienia obchodziło w środę 13 lutego 2019 Koło Rękodzieła Bławatek. Wydarzenie otworzyło wiosenny semestr Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zielonce, ponieważ to stąd wywodzi się większość członkiń Koła. Tematem przygotowanej z tej okazji wystawy było origami. W minionym roku to właśnie z techniką składania papieru zapoznawały się na zajęciach panie z Bławatka. Na Sali widowiskowej poczuliśmy się jak w kraju kwitnącej wiśni. Autorki zaprezentowały najbardziej kunsztowne prace, za co nagrodzone zostały gromkimi brawami.
Henryka Czuba, założycielka Koła, opowiedziała o znaczeniu rękodzieła, szczególnie w życiu seniora. Historię i symbolikę sztuki origami przybliżyła Hanna Fuśnik, instruktor Polskiego Centrum Origami. Znakiem najbardziej rozpoznawalnym i najważniejszym dla Japończyków jest żuraw – symbol długowieczności, szczęścia i wierności. Zapewnia ochronę i obdarza zdolnościami. Organizatorki wystawy obdarowały żurawiami wszystkich gości zgromadzonych na sali. Japończycy wierzą, że gdy ktoś złoży tysiąc żurawi z papieru, jego życzenie zostanie spełnione. Dużo radości sprawiła zebranym propozycja prowadzącej. Pani Henryka zaproponowała wszystkim wspólne warsztaty, podczas których każdy będzie mógł dokończyć tego dzieła.
Wolontariacka działalność Henryki Czuby nie zamyka się do koordynowania zajęć koła rękodzieła w Ośrodku Kultury i Sportu. Aktualnie prowadzi ona zajęcia z grupą chętnych dzieci w Szkole Podstawowej nr 4. „Mały Bławatek” gościł na uroczystości i zaprezentował swoje prace.
Gratulacje i życzenia złożyli Bławatkowi także goście: Burmistrz Kamil Iwandowski, Sekretarz Miasta Renata Jóźwiak, ksiądz Proboszcz Kazimierz Seta i reprezentacja Miejskiej Rady Seniorów. Za pięcioletnią współpracę, zaangażowanie w wydarzenia Ośrodka Kultury i Sportu oraz inicjowanie własnych przedsięwzięć w naszym mieście podziękował Kołu Dyrektor OKiS Robert Smoderek.
W drugiej części spotkania gościem UTW był Masato Yokoe, muzyk z Japonii, który obecnie jest mieszkańcem Zielonki. Zaprezentował sztukę parzenia zielonej japońskiej herbaty i zagrał na tradycyjnym instrumencie shaminsen.
Źródło:
http://okis.zielonka.pl/?p=16760