To jeden z ja cenniejszych polskich zabytków budownictwa sakralnego XVIII wieku, zabytek klasy „0”. Nazywany jest „Perłą Baroku na Mazowszu”. Zbudowany został w 1742 r. w stylu późnego baroku z fundacji biskupa Marcina Załuskiego według projektu weneckiego architekta Guido Antonio Longhi. Dotychczas sądzono że kościół powstał w dwóch fazach – druga zakończyła się w 1763 roku i była kierowana przez innego architekta jednak ostatnie badania wykazały, że powstał w jednej fazie i jego projektantem był tylko wspomniany G. Longhi. Kościół zawiera rokokowe wyposażenie oraz bogaty w polichromie i zdobienia wystrój. W 2000 roku na bocznej ścianie elewacji odkryto fragmenty malowideł przedstawiających sceny Męki Pańskiej. Corocznie od 2008 roku organizowany jest międzynarodowy festiwal „Perła Baroku” Koncerty Festiwalowe odbywają się w czerwcu w chłodnym wnętrzu barokowego kościoła . Festiwal nazywany był w prasie „najważniejszym wydarzeniem od dziesięcioleci” i „centrum kulturalnej Europy”.
Dojazd
Mapa dojazdu z centrum Warszawy: https://drive.google.com/open?id=1AMHOMJ4lD7yPyAVI0pp7SREzKBY&usp=sharing
Samochodem: jadąc z Warszawy drogą nr 634, na światłach w Kobyłce należy skręcić w lewo w ul. Ręczajską. Następnie ul Jana Pawła II aż do ul. Załuskiego gdzie skręcamy w lewo, dojeżdżamy do ronda przy którym znajduje się kościół.
Autobusem: Z Warszawy kursuje linia J. Autobusy startują spod Domów Centrum, należy wysiąść na przystanku Kobyłka Zagańczyka.
Pociągiem: Pociągiem z Dworca Wileńskiego najlepiej dojechać do stacji Kobyłka stamtąd spacerem do kościoła pozostało ok. 8 min. spacerem