Zapraszamy do wspólnej zabawy w poszukiwanie zaginionych pisanek. Regulamin konkursu dostępny poniżej. Spieszcie się wygrywa pierwszych 10 osób, które odnajdą wszystkie grafiki pisanek na naszej stronie.
Pierwsza pisanka z literą hasła znajduje się na dole strony 🙂
Znalazłeś hasło? Wpisz je TUTAJ (wielkimi literami)
Jak zwykle też, mamy dla Was kilka ciekawostek. Dziś związanych z nadchodzącymi świętami Wielkiej Nocy.
1) Kiedy wypada Wielkanoc? Obliczanie daty przypadającej na każdy rok to wcale nie oczywiste i proste zadanie. W kościołach zachodnich Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tzw. paschalna pełnia Księżyca), przypadającej po 21 marca. Oznacza to, że Wielkanoc wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia (włącznie). Daty kościelnej pełni Księżyca zostały wyznaczone i stabelaryzowane w czasie Soboru Nicejskiego w 325 roku n.e. Kościelna pełnia Księżyca różni się od astronomicznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc#Wyznaczanie_daty_Wielkanocy
2) Jajka w różnej postaci:
a) Pisanki. Czy Wiedziałeś że tradycja ich malowania wywodzi się od dawnych Słowian? Ich rytuały i obrządki po części w zmodyfikowanej formie kultywujemy do dziś za sprawą Kościoła, który podczas Chrystianizacji tego obszaru anektował i modyfikował je pod kątem wiary Chrześcijańskiej. Dawni Słowianie zdobili pisanki na znak odradzającego się życia, które symbolizowane było przez większą obecność słońca, a jajo było jego odzwierciedleniem na ziemi.
Zapraszamy też do wirtualnego zwiedzania muzeum pisanek w Ciechanowcu: https://www.muzeumrolnictwa.pl/muzeum/wystawy-stale/muzeum-pisanki
b) Jaja faberge to także tradycja Wielkanocna tyle że dla tych troszkę bardziej majętnych ? https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaja_Faberg%C3%A9
c) Chińskie jaja 100 letnie. Czy wiedziałeś o takim specjale wschodniej kuchni? Przez samych chińczyków są uważane z niezwykły rarytas (podobno im starsze tym lepsze – jak wino). Do ich przyrządzenia dodaje się m. in. tetratlenek triołowiu. Czyli popularną do zabezpieczania elementów stalowych minię ołowianą Sic!
Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stuletnie_jaja
3) Dawne obrzędy związane ze świętami Wielkanocy obecnie mogą wydawać się co najmniej ciekawe lub śmieszne. W czasach średniowiecznych w kościołach odbywał się festiwal rzucania jaj, podczas którego kapłan rzucał ugotowane na twardo jajko jednemu z chórzystów. Następnie jajko było przerzucane do kolejnych osób, a ten, kto trzymał je gdy zaczynały bić dzwony na Anioł Pański wygrywał właśnie to jajo.
4) Czy wiedziałeś że Wyspa Wielkanocna jest jednym z najbardziej izolowanych miejsc na Ziemi? Znajduje się na Pacyfiku ponad 2000 km od wyspy Pitcairn i ok. 3600 km od wybrzeży Chile, do którego należy. Obszar Rapa Nui wynosi 163,6 km². Jej długość to ok. 15 km, a szerokość ok. 20 km. Jej nazwa pochodzi od daty jej odkrycia przez Holendra Jacoba Roggeveena w niedzielę wielkanocną 5 kwietnia 1722 roku (analogicznie do Wyspy Bożego Narodzenia).
Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyspa_Wielkanocna