Konkurs z okazji obchodzonego w dniu 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi

W sobotę 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone przez miliony ludzi w 192 krajach. Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu według wstępnych szacunków kilkaset tysięcy litrów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

Obchody Dnia Ziemi są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety i o własnych nawykach, które mają realny wpływ na środowisko. W coraz większej ilości domów zwracamy uwagę na segregację odpadów, oszczędzanie wody czy eliminowanie plastiku. Zachęcamy do zastanowienia się, co jeszcze możemy zrobić dla Ziemi. Istnieje wiele działań, które nic nie kosztują i nie wymagają dużego nakładu pracy, ale powtarzane przez wielu ludzi mogą mieć realny wpływ na stan środowiska. Zamieszczamy kilka dodatkowych propozycji, które możemy stosować na co dzień:

1.    Przede wszystkim nie wyrzucajmy jedzenia. Stosujmy zasady zrównoważonej konsumpcji – np. ograniczanie zakupów artykułów spożywczych, gdy ich nie potrzebujemy. Pozwoli to na zaoszczędzenie wody i przyczyni się do realnej redukcji emisji gazów cieplarnianych.
2.    Dbajmy o czystość w najbliższej okolicy. Miejmy odwagę posprzątać za siebie, dla siebie oraz za innych.
3.    Kupujmy ubrania i przedmioty z drugiej ręki.
4.    Będąc w sklepie, szukajmy opakowań z recyklingu, ekologicznych opakowań i rozwiązań zero waste. Nośmy swoje torby/siatki.
5.    Stawiajmy na jakość a nie ilość produktów – minimalizm zakupowy. Konsumpcjonizm stoi w opozycji do ekologii, ponieważ generuje śmieci.
6.    Załóżmy kompostownik w ogrodzie. Naturalny nawóz, jakim jest między innymi kompost jest zdrowszy dla roślin i ekologiczny.
7.    Wybierając się na wycieczkę, szukajmy korzystniejszych dla środowiska środków transportu.
8.    Naprawiajmy. Elektrosprzęty, meble i ubrania mogą dostać drugie, ciekawsze życie.

To coroczne wydarzenie ma na celu promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Aby Święto nie miało formy nudnej akademii, zapraszamy do podjęcia wyzwania, np.:

poszukaj przyrody wokół siebie. Wyjdź z domu i poszukaj Życia w dziwnych miejscach, zobacz jak natura walczy o swoje miejsce w mieście (np. jak rosną drzewka na gzymsach i dachach komórek, jak rośliny wyrastają z murów, w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi). Przyjrzyj się roślinom w Twojej okolicy, dotknij, powąchaj, zidentyfikuj gatunek.

lub

znajdź miejsce do zazielenienia albo rozkwiecenia i zrób to SAM. Kup (albo pozyskaj od znajomego działkowca) sadzonki albo nasiona mało wymagających, lokalnych roślin i posadź/wysiej je. Nie chodzi o zakładanie całych ogródków, ale o drobne zazielenianie okolicy. Pamiętaj o zgodzie właściciela terenu, a potem o podlewaniu 

Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za stan błękitnej planety!

Na podstawie: https://www.ekokalendarz.pl/dzien-ziemi/#more-127https://www.gov.pl/web

Materiały

Pytania
Pytania.docx 0.02MB

załacznik​_nr​_1​_Regulamin​_EKO-KALENDARZ​_poprawa
załacznik​_nr​_1​_Regulamin​_EKO-KALENDARZ​_poprawa.doc 0.10MB

Załącznik​_1​_Zgoda​_rodzica​_opiekuna​_poprawa
Załącznik​_1​_Zgoda​_rodzica​_opiekuna​_poprawa.docx 0.02MB

Poprzedni artykułAnkieta i karta pomysłu do LSR na lata 2023-2027
Następny artykułProgram wsparcia dla właścicieli małych gospodarstw rolnych