Jest wiosna, Święta Wielkanocne zbliżają się dużymi krokami, a na świecie panuje wirus – co robić? Poniżej przesyłamy pomysły na naturę w ogrodzie i kulturę w kuchni – zapraszamy 🙂
Pomysły na kwiaty rabatowe
Aksamitka
Głębokość siewu: 0,3 cm
Odległość pomiędzy nasionami: 0,2 cm
Rozstawa na rabacie: 20-30 cm
Zakładanie rozsady: kwiecień
Sadzenie z rozsady: maj
Siew do gruntu: maj
Uwagi: Kwitnienie – czerwiec-październik. Roślina wymaga stanowiska słonecznego lub delikatnego półcienia.
Chaber
Głębokość siewu: 1 cm
Odległość pomiędzy nasionami: 0,2 cm
Rozstawa na rabacie: 15 cm
Siew do gruntu: marzec-kwiecień
Uwagi: Kwitnienie – czerwiec-wrzesień. Roślina wymaga stanowiska słonecznego.
Cynia
Głębokość siewu: 0,3 cm
Odległość pomiędzy nasionami: 10 cm
Rozstawa na rabacie: 30 cm
Siew do gruntu: kwiecień
Uwagi: Kwitnienie – czerwiec-wrzesień. Roślina wymaga stanowiska słonecznego.
Goździk Brodaty
Głębokość siewu: 0,5 cm
Odległość pomiędzy nasionami: 0,2 cm
Rozstawa na rabacie: 30 cm
Zakładanie rozsady: maj-czerwiec
Sadzenie z rozsady: lipiec-sierpień
Siew do gruntu: maj-czerwiec
Uwagi: Kwitnienie – czerwiec-lipiec w kolejnym roku (roślina dwuletnia).
Źródło i więcej pomysłów na kwiaty rabatowe:
https://zielonyogrodek.pl/ogrod/zakladanie-ogrodu/6509-kwiaty-rabatowe-terminarz-siewu-sadzenia-i-kwitnienia
Pomysły na kwiaty doniczkowe
Krokus w doniczce
Wiosennym kwiatom w domu wystarczy zapewnić regularne podlewanie. Pamiętajmy też, że im będzie chłodniej, tym dłużej będą one kwitły. Oczywiście nie musimy marznąć, żeby cieszyć się roślinami, ale nie stawiajmy ich bezpośrednio przy grzejniku.
Bukiet tulipanów
Pamiętajmy też, że cięte tulipany są teraz dostępne przez cały rok. Bukiet tych pięknych kwiatów „zrobi” nam wiosnę od razu i nie zagrozi bankructwem.
Prymulki czyli pierwiosnki
Kupując prymulki możemy się zdecydować na egzemplarze już kwitnące, ale sprawdźmy koniecznie, czy między liśćmi kryją się również pąki. Wybierzmy okaz z jak największą ich ilością.
Żonkile w doniczce
W doniczkach bardzo dobrze kwitną także narcyzy (w tym żonkile). Można je kupić także jako kwiaty cięte, ale pamiętajmy, żeby nie umieszczać ich w wazonie z innymi kwiatami (ich sok jest szkodliwy dla innych roślin).
Źródło i więcej inspiracji:
https://gs24.pl/wiosna-zrob-to-sam-pomysly-na-wiosenne-kwiaty-w-domu-i-mieszkaniu/ga/c9-13848074/zd/33575262
Przepisy na domowe wyroby „zrób to sam”.
Majonez
Jak zrobić domowy, smaczny i zdrowy majonez z prostych składników?
Składniki: (wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową)
1 żółtko
3/4 szklanki oleju
1 łyżka soku z cytryny
Szczypta soli
łyżeczka musztardy
Przygotowanie:
Wpierw należy oddzielić żółtko od białka. Żółtko umieścić w misce , dodać sól i sok z cytryny i wymieszać dokładnie. Następnie dodajemy kilka kropel oleju i metalową trzepaczką ubijamy dokładnie powstałą masę. Powoli dodajemy pozostały olej po łyżce stołowej co jakiś czas, ciągle mieszając energicznie, masa po jakimś czasie zamieni się w gęsty, aksamitny majonez. Im dłuższy czas mieszania/ubijania tym majonez będzie gęstszy. Na końcu można doprawić go musztardą i jeszcze raz wymieszać.
Dodatkowe informacje:
Legendy o powstaniu majonezu https://pl.wikipedia.org/wiki/Sos_majonezowy#Legendy_o_powstaniu_sosu_i_teorie_o_pochodzeniu_nazwy_%E2%80%9Emajonez%E2%80%9D
Masło
Jeżeli macie dostęp do świeżego mleka niepasteryzowanego to będzie ono najlepsze, w innym wypadku możecie też zaopatrzyć się w śmietanę w zwykłym sklepie spożywczym.
Składniki:
Opakowanie śmietany 30 %
Szczypta soli
Zimna woda
Przygotowanie:
Śmietanę/mleko wlewamy do miski i mieszamy je mikserem. Generalnie miksujemy do czasu, aż oddzieli się maślanka. Będziemy przechodzić kolejne etapy – najpierw wytworzy się bita śmietana, gdy dalej będziemy mieszać zacznie powstawać masło (tłuszcz będzie zbierał się w grudkach a płyn się oddzieli. Gdy w misce zostanie tylko oddzielone masło przekładamy je do sitka i odciskamy z niego pozostałą maślankę, możemy do tego wykorzystać np. płótno. Następnie do naczynia wlewamy trochę zimnej wody, przekładamy do niego masło i ugniatamy wypłukując resztki maślanki. Jeśli woda nie zabarwia się na biało możemy masło wyjąć, uformować i schować w lodówce. Gotowe!
Mozzarella
Pyszny ser do pizzy lub sałatki z pomidorami można także wykonać samodzielnie. Co prawda nie będzie to oryginalna mozzarella di bufala ale z bazylią będzie łatwo oszukać kubki smakowe.
Składniki:
4 litry niepasteryzowanego mleka
(w przypadku użycia zwykłego mleka dostępnego w sklepie należy wybrać jak najtłustsze można też dodać niewielką ilość chlorku wapnia, który jest nieszkodliwy i występuje w wielu różnych produktach spożywczych pod oznaczeniem E509 – jest niedrogi i dostępny na popularnym serwisie zakupowym).
250 ml octu winnego (zwykła szklanka)
Szczypta soli
Zimna woda
Przygotowanie:
Wlej mleko do garnka i ciągle mieszając podgrzej do temperatury 48 stopni (jeśli nie masz kuchennego termometru ciągle sprawdzaj temperaturę palcem, kiedy już nie będziesz mógł pozostawić go na 2 – 3 sekundy to znaczy że ciecz ma ok 50 stopni Celsiusza).
Następnie wlej ocet winny i szybko wymieszaj i zostaw ciecz na pół minuty, po tym czasie powinny wytworzyć się strzępki twarogu. Zbierz je czerpakiem do sitka i odciśnij lekko pozostałą wodę. Posól pozostały w garnku płyn wymieszaj i zanurzając co chwila otrzymany ser ugniataj go i rozciągaj żeby stał się bardziej elastyczny. Pamiętaj żeby nie przepracować tej masy bo ser stanie się twardy. Po kilku powtórzeniach zawiń kulkę w folię do żywności i odstaw do lodówki. Gotowe!
Zakwas na żurek
Domowy zakwas na żurek można z łatwością zrobić samodzielnie, wystarczy wymieszać kilka składników ze sobą i po 3 dniach mamy gotowy zakwas.
Składniki: (zakwas na zrobienie zupy dla 4 osób)
60g mąki żytniej razowej (typ 2000)
300ml ciepłej, przegotowanej wody
2 małe ząbki czosnku
1 liść laurowy
2 ziarenka ziela angielskiego
kilka ziarenek czarnego pieprzu
opcjonalnie: kawałek skórki z chleba razowego (na zakwasie)
Przygotowanie:
Mąkę wsypujemy do słoika, zalewamy wodą i dokładnie mieszamy. Obieramy czosnek i całe ząbki, wraz z liściem laurowym, pieprzem i zielem angielskim dodajemy do mieszanki w słoiku, drugi raz mieszamy. Słoik przykrywamy gazą, którą zawiązujemy na wieczku, całość odstawiamy w ciepłe miejsce na co najmniej 3 dni, aż skwaśnieje. Uwaga – zawartość rozwarstwi się tak jak w kupowanym roztworze. Po 3 dnia jest gotowa do sporządzenia zupy. Smacznego.
Chrzan
Jeśli macie możliwość znalezienia tej rośliny w pobliżu domu radzimy wykopać korzeń własnoręcznie. Można też zamówić oczyszczony już korzeń chrzanu z dostawą w różnych sklepach internetowych.
Jeśli nie masz ogródka, dobrze się rozejrzyj w okolicy. Chrzan często rośnie dziko, jego charakterystyczne liście są dobrze widoczne pośród traw i innych roślin.
Składniki:
2-3 korzenie chrzanu (ok. 300 g)
3 łyżki soku z cytryny
3-5 łyżek wrzącej wody
1 łyżeczka cukru
½ łyżeczki soli
Przygotowanie:
Obierz korzenie chrzanu ze skórki i dokładnie je umyj. Następnie zetrzyj je ręcznie, na tarce o drobnych oczkach. Do miski z utartym chrzanem dodaj przyprawy (wg proporcji zapisanych w składnikach) oraz kilka łyżek wrzącej wody i wymieszaj dokładnie ( około 3-5 łyżek dzięki czemu masa zrobi się bardziej aksamitna). Przełóż masę do słoika i dobrze ugnieć. Przechowuj w lodówce – termin przydatności to około 4 tygodnie.
Dodatkowe informacje:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Chrzan_pospolity
- korzeń chrzanu powinien być świeży jeśli nie jest –włóż go na kilka godzin do miski z zimną wodą,
- własnoręcznie przygotowany chrzan zawiera dużo witaminy C, B, A, E, K a także wapń, magnez, żelazo, fosfor, sód, potas,
- zawartość chrzanu w sklepowym produkcie to zwykle zaledwie 50-60% jeżeli zrobimy go sami mamy 100 % zawartość,
- przygotujcie się na łzy podczas procesu produkcji… 😉
Bonus
Compendium ferculorum albo zebranie potraw.
Jeżeli byliście pewni, że najstarsza książka kucharska to „365 obiadów za 5 złotych” Pani Lucyny Ćwierczakowiczowej? To zajrzyjcie tu: https://books.google.pl/books/about/COMPENDIUM_FERCVLORVM_ALBO_ZEBRANIE_POTR.html?id=GOIwmWJ40xgC&printsec=frontcover&source=kp_read_button&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false
O publikacji:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Compendium_ferculorum,_albo_zebranie_potraw
Każdy kto chciałby pobawić się w kulinarnych historyków znajdzie tu mnóstwo przepisów z końca XVI w. Czasem trudno jest odczytać poprawnie składniki ale to jest właśnie dodatkowa trudność sprawiająca satysfakcję z wykonania potrawy. Zachęcamy do spróbowania odtworzenia w domowej kuchni takich specjałów jak kapłon na różne sposoby przyrządzany, czy staropolski bigos, który SIC! nie zawierał kapusty.
Kompendium zawiera także cały rozdział o Kuchmistrzu i jego powinnościach gdzie autor wyjaśnia obowiązki i nakazy dla kogoś kto chciałby przyrządzać potrawy i dbać o formę ich podawania.