Piękna nasza Polska cała

Dzień 11 listopada jest to dzień radości z odzyskania umiłowanej Ojczyzny. To dzień powrotu nadziei Polaków, symbol miłości, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Na ten dzień czekały pokolenia. Na ten dzień czekali nasi pradziadowie nieustannie, ze łzami w oczach modląc się do Boga: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. To co wydawało się niemożliwe – stało się. Stało się to dokładnie 100 lat temu. Ta szczególnie ważna i podniosła data stanowi niewątpliwą okazję do tego, by zastanowić się nad znaczeniem patriotyzmu w naszym życiu. Towarzyszy mu pamięć i refleksja nad tym co było, co jest i co być może. Z jednej strony jest to dzień do zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej zaś, dzień radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość.

Uroczystości 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny w kościele Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu przy oprawie muzycznej Chóru Miejskiego LUX MEA, którą odprawił ksiądz dziekan Dariusz Skwarski.
Po Mszy nastąpił przemarsz ulicami miasta przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz pocztów sztandarowych, które reprezentowała młodzież z placówek oświatowych z terenu Gminy oraz Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego, strażacy, harcerze z hufca Tłuszcz, Terenowe Koło Pszczelarzy, Koło Łowieckie TROP oraz Koło Łowieckie CZAJKA.

Podczas części oficjalnej na hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu, po odegraniu przez Młodzieżową Orkiestrę Dęta hymnu, Dyrektor Centrum Kultury Sportu i Rekreacji Wioleta Kur powitała zebranych gości, wśród których znaleźli się: kombatant Pan Stanisław Borczyński, Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Pan Mariusz Dembiński, Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Pan Włodzimierz Fydryszek wraz z Radnymi Rady Miejskiej, Zastępca Burmistrza Waldemar Banaszek, sołtysi oraz przewodniczący rad osiedlowych, dyrektorzy jednostek organizacyjnych i placówek oświatowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, delegacja Terenowego Koła Pszczelarzy oraz myśliwych, harcerze, grupa rekonstrukcyjna „Rajski Ptak” i przedsiębiorcy z terenu Gminy Tłuszcz. Tłumnie zebrana publiczność wysłuchała przemówienia Burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka, który podczas swojego wystąpienia poprosił zebranych, aby utworzyli łańcuch poprzez podanie sobie rąk, jako symbol jedności i miłości do niepodległej i suwerennej Polski, mimo różniących nas poglądów.

Pamięć o naszej historii pielęgnowana jest w Gminie Tłuszcz już od najmłodszych pokoleń, dlatego też podczas uroczystości zaprezentowało się jedno z młodszych pokoleń mieszkańców – przedszkolaki z grup Muchomorki i Pajacyki z Przedszkola Samorządowego „Baśniowa Kraina” w Tłuszczu. Maluchy zatańczyły reprezentacyjny polski taniec narodowy- poloneza oraz wyśpiewały piosenki patriotyczne.

Ten piękny występ przedszkolaków był preludium do dalszego świętowania Narodowego Święta Niepodległości. Wyjątkowy jubileusz wymaga wyjątkowej oprawy, a taką z pewnością mogą nam zapewnili muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz Chóru Miejskiego LUX MEA. Wykonali oni wspólnie utwory takie jak „Bogurodzica”, „Hej strzelcy wraz”, „Mury”, „Uwierz Polsko”, „Piękna nasza Polska cała” czy „Modlitwa obozowa”. Oprócz tego, utwory zaśpiewał również Kamil Śledziewski, który był również odpowiedzialny za ich aranżację oraz Marlena Bujniak. Zadyrygował kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Sławomir Łagocki oraz dyrygentka Chóru Miejskiego Magdalena Hutek.

Po części artystycznej odbyło się wręczenie nagród w turniej pod nazwą „100 meczów na 100-lecie odzyskania niepodległości”, którego pomysłodawcą był Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk. W ramach turnieju drużyny zmierzyły się ze sobą w rozgrywkach w piłkę halową oraz siatkówkę.

Na zebranych gości czekał także staropolski poczęstunek – dzik i gęsina, który zorganizowało Koło Łowieckie TROP na czele z panem Jerzym Rosińskim oraz Koło Łowieckie CZAJKA na czele z panem Andrzejem Prokopowiczem.

Tekst: Aleksandra Borowa, foto: Anna Jaworska

 

Źródło:
http://cktluszcz.pl/piekna-nasza-polska-cala/

Poprzedni artykułOgłoszenie dot. LSR
Następny artykułI Wołomiński Festiwal Teatralny im. Józefa Orwida