W pierwszy czerwcowy weekend na gości Pałacu w Chrzęsnem czekała moc atrakcji. Na zaproszenie Starosty Wołomińskiego i Fundacji „Polska Skrzydła Chwały” z terenu Polski i zza wschodniej granicy do Chrzęsnego ściągnęły grupy pasjonatów historii.
Przypałacowy teren oblężony został przez formacje wojskowe do złudzenia przypominające oręż z XVII wieku. W ramach imprezy plenerowej organizowanej pod nazwą „Polska Skrzydła Chwały – Dzień Dziecka z husarią” promowane były największe wartości odnoszące się do XVII-wiecznej historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Organizatorami tego wydarzenia był Powiat Wołomiński oraz Fundacja Skrzydła Chwały, zaś Minister Obrony Narodowej pan Mariusz Błaszczak objął je honorowym patronatem. Było to spotkanie dedykowane dla całych rodzin.
Z całej Polski zjechali husarze, rajtarzy, Kozacy, Tatarzy, hajducy i inni wojacy reprezentowani przez grupy rekonstruktorów odtwarzających historię Polski
z XVII wieku. Przez dwa dni w Chrzęsnem stacjonowały obozowiska husarii, rajtarii i piechoty cudzoziemskiej, w tym prawdziwa polowa husarska stancyja. W obozowisku prezentowane były rzemieślnicze warsztaty pracy, kupieckie kramy, można było przymierzyć zbroję lub sprawdzić swoje umiejętności
w garncarstwie, tkactwie albo postrzelać z łuku. Stoiska i kramy rzemiosł dawnych, jak: kowal, szklarz, tkacz, skryba, hafty dla szlachty, powroźnik, koronczarka, wyrób naczyń drewnianych, to tylko niektóre z prezentowanych atrakcji.
Największą atrakcją wydarzenia w Chrzęsnem była inscenizacja bitwy, która miała miejsce w 1656 roku pod Warką w czasach potopu szwedzkiego. Miłośnicy rycerstwa przebrani w zbroje i stroje z epoki odegrali przebieg walki. W wydarzeniu wzięło udział prawie 300 rekonstruktorów i odtwórców historycznych oraz około 40 koni. Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać niezwykłe umiejętności jeźdźców i piechoty. Inscenizacja bitwy pełna była wystrzałów z broni palnej oraz bezpośredniej walki na kopie, szable i miecze. Odpowiednio dobrana muzyka i narracja uzupełniały doskonale to niezwykłe widowisko.
W programie dwudniowej imprezy znalazły się również wystawa sukien XVII-wiecznych i wykład pani Elżbiety Dunin-Wąsowicz o dawnych strojach, prezentacja Pana Rafała Szwelickiego o szarży husarskiej pod Warszawą 1656 r,. przedstawienie teatralne pt. „Śluby lwowskie króla Jana II Kazimierza” oraz zwiedzanie pałacu. W niedzielę w przypałacowym parku odprawiona została Msza św. z udziałem wielu okolicznych mieszkańców i rekonstruktorów.
Piknik w Chrzęsnem był okazją do aktywnego spędzenia czasu dla całej rodziny. Przygotowane atrakcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci i dorosłych. Oprócz lekcji żywej historii, warsztatów i teatrzyka itp., na imprezie nie zabrakło dmuchańców dla dzieci oraz stoisk z potrawami z grilla. Zainteresowaniem cieszyła się również tatostrefa. Uczestnicy tej dwudniowej imprezy mogli cieszyć się niezwykłymi atrakcjami oraz doskonałą pogodą, która sprzyjała spacerom i korzystaniu z uroków przypałacowego parku.
Zdjęcia: Jarosław Marek Komorowski
Źródło: Pałac w Chrzęsnem
https://www.zyciepw.pl/spotkanie-z-historia-w-palacu-w-chrzesnem